راهنمای کامل خرید فشارسنج

راهنمای کامل خرید فشارسنج

راهنمای کامل خرید فشارسنج

در این مقاله به کلیه سوالات شما در مورد فشارخون و فشارسنج پاسخ خواهیم داد ید.

فشار خون چیست؟

فشار خون طبیعی چقدر است؟

فشار خون چه علائمی دارد؟

اعداد فشار خون به په معناست؟

آیا نمک باعث افزایش فشارخون میشود؟

فشارسنج چه وسیله ای است؟

کاربرد فشارسنج در پزشکی چیست؟

آیا افراد سالمند خود قادر به اندازه گیری فشار خون هستند؟

چه نوع فشار سنج هایی در بازار وجود دارد؟

فشار سنج های سخنگوی فارسی در بازار موجود هست؟

انواع فشارسنج و تفکیک فشار سنج بر اساس قیمت

با توضیحاتی که ارائه خواهیم داد می توانید خرید متناسب با نیاز خود داشته باشید.

بیاید اول به این سوال پاسخ بدیم که واقعا فشار خون چیست؟

به نیرویی که قلب به هنگام پمپاز کردن خون وارد می کند تا خون در درون رگها به جریان بیافتد و اکسیژن و مواد مغذی را در اختیار بافت ها و اندامهای بدن قرار بدهد فشار خون گفته می شود. این عمل توسط انقباضات ماهیچه ای قلب صورت می گیرد.

با افزایش سن شبکه رگ‌های خونی بدن انسان تغییر می‌کند. شریان‌ها سفت‌تر شده و در نتیجه فشارخون فرد بالا می‌رود و فشار خون بالا یا Hypertension که در افراد مسن بسیار شایع می باشد، سلامت فرد را تحت الشعاع قرار داده و باعث سکته مغزی یا قلبی شود بنابراین اندازه گیری فشارخون در منزل از اهمیت بالایی برخوردار است.

اندازه گیری فشار خون شامل ثبت دو عدد می باشد: عدد اول بالاترین میزان فشار خون را نشان می دهد که بعد از انقباض قلب است ( یعنی فشاری که قلب برای پمپاژ وارد می کند). عدد دوم که کمترین میزان فشار خون است مربوط به قبل از اقباض قلب است.

مفهموم فشارخون
در این تصویر مفهوم فشارخون کاملا مشهود است.

محدوده فشار خون طبیعی چند است؟

فشار خون طبیعی در بزرگسالان 120/80 میلی متر جیوه است ( 12 روی 8) که بسته به جنس، سن، نژاد و … می تواند متفاوت باشد.

اولین یا عدد بالایی فشار خون سیستولیک و دومی یا عدد پایینی فشار خون دیاستولیک است. فشارخون سیستولیک بالاترین فشار اندازه‌گیری شده می باشد و میزان فشاری است که توسط خون به دیواره شریان شما وارد می‌شود. در فشارخون سیستولیک قلب منقبض شده و خون را پمپاژ می‌کند. که در هنگام فعالیت های ورزشی یا استرس فشار سیستولیک می تواند به بالاتر از این مقدار برسد و در این حالت این افزایش طبیعی است اما اگر به هنگام استراحت این عددد بالاتر باشد گفته می شود فشار خون فرد بالاست.

در فشار دیاستولیک قلب به حالت آرامش برگشته و خون به قلب برمی‌گردد در واقع قلب بین ضربان‌ها استراحت می‌کند تا بتواند دوباره با خون پر شود. فشار خونِ دیاستولیک طبیعی در هنگام استراحت 80 میلی‌متر جیوه یا کمی کمتر است.

در افراد مسن فشار خون سیستولیک یا عدد بالاتر مهم بوده و هر چقدر این عدد بیشتر باشد خطر ابتلا به بیماریهای قلبی عروقی بیشتر خواهد بود.

با افزایش فشار خون، فشار بیشتری به قلب وارد می شود بنابراین عضلات قلب به ناچار ضخیم تر شده و این باعث نارسایی قلب خواهد شد و در نهایت موجب پارگی شریان ها شده و کلسترول رسوب خواهد کرد. رسوب کلسترول به نوبه خود منجر به باریک شدن رگ و افزایش بیشتر فشارخون می‌شود.

جدول سطوح فشارخون

نوسانات نتایج اندازه گیری میزان فشارخون چقدر است؟

میزان فشارخون یک شخص بر اساس شرایط روزانه و فصلی ممکن است 0/3 تا 0/5 واحد در روز جا به جا شود. در اشخاص مبتلا به فشارخون این نوسانات شدیدتر است.در شرایط معمول در هنگام کار یا بازی بالاتر می رود و هنگام خواب پایین ترین میزان خود را تجربه می کند. بنابراین نسبت به نتایج متفاوت اندازه گیری زیاد حساست نشان ندهید.

سعی کنید ساعت های مشخصی را برای اندازه گیری در روزهای مختلف تکرار کنید که با این روش به الگوی درست تری از فشارخون خود خواهید رسید. نتایج اندازه گیری های خود را با تاریخ و زمان یادداشت کنید.

علائم فشارخون بالا چیست؟

متاسفانه یکی از دلایل خطرناک بودن فشارخون بالا این است که تقریباً یک سوم افرادی که فشار خون بالا دارند، از بیماری خود خبر نداشته و نمی دانند مبتلا به فشار خون بالا هستند. به همین علت بهترین راه برای آگاهی از فشار خون بالا، معاینات منظم است و بررسی فشار خون در منزل را ضروری می کند.

ممکن است فرد مبتلا هیچ گونه علائم خاصی نداشته باشد به همین دلیل است که گاهی اوقات از آن به عنوان قاتل خاموش یاد می‌شود. فشار خون بالا عامل خطر اصلی برای سکته مغزی و حملات قلبی (اگر به درستی درمان نشود)، آسیب به قلب و گردش خون، ریه‌ها، مغز و کلیه‌ها شود بدون آنکه علائم قابل توجهی ایجاد کند.

علائم فشار خون بسیار بالا شامل موارد زیر است:

 • سردردهای شدید
 • خستگی
 • مشکلات بینایی
 • درد در قفسه سینه
 • مشکل در تنفس
 • ضربان قلب نامنظم
 • خون در ادرار
 • احساس تپش در سینه، گردن یا گوش ها

 

سردرد و فشارخون
ممکن از سردرد یکی از نشانه های داشتن فشار خون باشد.

البته باید توجه داشت این علایم اختصاصی فشارخون بالا نبوده و فرد ممکن است مبتلا به بیماریهای دیگری باشد و این علائم را نیز داشته باشد پس برای اطمینان خاطر بهتر است در هر صورت به پزشک مراجعه شود و در صورت داشتن فشار خون بالا و با توصیه پزشک اقدام به مصرف دارو کند و مراقبت های لازم را انجام دهد.

رابطه نمک و فشار خون بالا:

نمک (سدیم ) یک ماده معدنی ضروری برای بدن است و باعث جذب آب می شود اما در صورتی که بیش از اندازه مصرف شود میزان جدب آب نیز بیشتر شده تا سدیم اضافی را از طریق کلیه ها از بدن خارج کند اما اگر کلیه ها نتوانند مقدار اضافه نمک را خارج کنند، در بدن تجمع یافته و نیاز به آب بیشتری دارد بنابراین آب اضافه شده سبب افزایش حجم خون شده و درنتیجه فشار بر قلب و رگهاي خونی افزایش می یابد و در طول زمان می تواند رگ های شما را مسدود کند.

میزان سدیم استاندارد مورد نیاز برای بدن در یک روز، کمتر از 5 گرم یا 2300 میلی گرم است که حدودا معادل یک قاشق مرباخوری می باشد.

رابطه نمک و وفشارخون

فشارسنج و انواع آن:

فشارسنج وسیله ای برای اندازه گیری مقدار فشار خون است و برای آگاهی از سلامت بدن وجود آن در منزل لازم و ضروریست بنابراین انتخاب دستگاهی دقیق، با کیفیت و شناخت انواع آن ضروری می باشد. با سلامت مد همرا باشید تا ضمن توضیح انواع فشارسنج و تفاوتشان با یکدیگر، پرکاربردترین آنها را به شما معرفی خواهیم کرد.

به طور کلی دستگاه های فشار سنج خون شامل دو نوع دستی و دیجیتالی می باشد که تفاوت عمده فشار سنج های دیجیتالی و دستی این است که نوع دستی نیازی به برق و باطری ندارد.

فشارسنج دستی

فشارسنج دستی شامل دو نوع جیوه ای و عقربه ای است که جهت اندازگیری فشارخون، فرد نیاز به تبحر و مهارت دارد و در اکثر موارد در مراکز درمانی از این دو نوع استفاده می شود .

 • فشار سنج جیوه ای
 • فشار سنج عقربه ای (اندازه گیری با هوا)

فشارسنج جیوه ای

این دستگاه شامل یک ستون جیوه و یک بازوبند است که دور بازو بسته شده و با یک کابل به ستون جیوه وصل است .فشار سنج جیوه ای به عنوان استانداردترین نوع دستگاه های فشار سنج خون در نظر گرفته شده است. در واقع ارتفاع ستون جیوه نشان دهنده میزان فشار خون فرد می باشد، که به خاطر دقت بالا، اغلب در آزمایش‌های بالینی مواد مخدر و در ارزیابی بالینی بیماران پر خطری چون زنان باردار استفاده می شود. طول عمر دستگاه طولانی می باشد فقط به هنگام استفاده باید مراقب باشید که بخش جیو ای آن آسیب نبیند زیرا جیوه ماده ای سمی است، بخارات آن باعث مسمومیت می شود و خطرناک است.

فشارسنج جیوه ای

فشار سنج عقربه ای (آنیرید)

نوع دیگر دستگاه¬ های فشار¬سنج دستی، عقربه¬ای است و به جای ستون جیوه ای یک صفحه عقربه¬ای دارد که با فشار هوا کار می کند. استفاده از این نوع فشارسنج بسیار متداول است ولی بر خلاف فشار سنج جیوه ای، نیاز به کالیبراسیون(درجه بندی و تنظیم کردن فشار هوا) دارد. این نوع فشار سنج ارزان‎تر از نوع جیوه ‌ای است. علت اصلی خروج از کالیبراسیون این دستگاه، تکان خوردن آن است که دستگاه‌های نصب شده بر روی دیوارها یا پایه‌ها به این مسئله حساس نیستند.

فشارسنج عقربه ای

طریقه اندازگیری با استفاده از فشارسنج بازویی دستی:

 • آستین لباس دست چپ فرد را تا قسمت بالای بازو جمع کنید؛ طوری که قسمت بالای بازو برهنه بماند.
 • بازوبند یا کاف را بدور بازو ببندید، نباید خیلی محکم یا خیلی شل باشد
 • اگر از فشارسنج جیوه ای استفاده می‌ کنید، ستون جیوه به حالت عمودی روی سطح صاف و در مقابل چشم معاینه کننده قرار دهید.
 • پیچ مخزن جیوه را باز کنید. در فشارسنج های عقربه ای نیازی به این کار نیست.
 • سطح جیوه در زمانی که هیچگونه فشاری به فشارسنج وارد نمی شود، دقیقاً باید روی صفر باشد و در فشارسنج عقربه ای، عقربه باید روی صفر قرار بگیرد.
 • نبض مچ دست را با انگشتان اشاره و میانه بگیرید و ضربان آنرا حس کنید.
 • با یک دست نبض مچ همان دست را لمس کنید و با دست دیگر پیچ پمپ لاستیکی را ببندید و بصورت متوالی و سریع پمپ را فشار دهید و آنقدر کیسه هوای بازوبند را باد کنید تا دیگر نبض مچ دست حس نشود در همان زمان سطح جیوه را که در ستون جیوه بالا آمده است یا عددی که عقربه روی آن قرار گرفته است را در ذهن خود بخاطر بسپارید.
 • سپس پیچ پمپ را بطور کامل باز و سریعا باد بازوبند را تخلیه کنید. بعد ۳۰ میلی متر جیوه به آن عدد بدست آمده اضافه کنید. بنابراین حداکثر سطح باد کردن بازوبند بدست می آید.
 • یک دقیقه صبر کنید و این بار از گوشی استفاده کنید. ابتدا لوله های گوشی را در گوش بگذارید و سپس صفحه گوشی (دیافراگم) را روی سرخرگ بازویی در گودی آرنج (قسمت داخلی تاندون عضله دو سر بازویی) بین دو لوله لاستیکی فشارسنج قرار دهید.
 • گوشی را با انگشتان دست محکم و یکنواخت در این قسمت نگهدارید، اما بر روی گوشی زیاد فشار وارد نکنید چون موجب اختلال در خواندن میزان فشار خون خواهد شد. دقت کنید گوشی با بازوبند یا لوله های لاستیکی تماس نداشته باشد و در زیر بازوبند قرار نگیرد، زیرا صداهای مالشی ایجاد می‌کند. در تمام مراحل به ستون جیوه یا عقربه فشارسنج توجه کنید.
 • مجددا پیچ پمپ را ببندید و بازوبند را باد کنید تا به حداکثر سطح باد کردن بازوبند (عدد به دست آمده) برسد؛ سپس پیچ پمپ را به آهستگی باز کنید و با سرعت آهسته ۳- ۲ میلی‌متر جیوه در ثانیه باد بازوبند را تخلیه کنید. سطح جیوه یا عقربه کم کم پایین می‌آید تا جایی که صداهای کورتکوف (Korotkoff: این صدا نشان دهنده نوسان شریانی است که در نتیجه اتساع دیواره شریانی با هر ضربه قلبی به دلیل انسداد جزئی شریان در هنگام فشرده شدن کاف ایجاد می شود) ظاهر می‌شود.
 • همزمان با اولین صدایی که در گوش شنیده می‌شود به سطح جیوه یا عقربه نگاه کنید و آن سطح را در ذهن به خاطر بسپارید. این سطح نشان دهند فشار حداکثری است. تخلیه باد بازوبند به آرامی ادامه می‌یابد و سطح جیوه یا عقربه نیز پایین می‌آید.
 • همچنان به سطح جیوه یا عقربه توجه کنید. زمانی می‌رسد که دیگر صدای واضحی شنیده نمی‌شود و کم‌کم قطع می‌شود. نقطه قطع صدا نشان‌دهنده فشار حداقلی است.
 • این سطح را در ذهن بسپارید سپس باد بازوبند را با باز کردن کامل پیچ پمپ به سرعت تخلیه کنید. عدد اول را به عنوان فشار maximum و عدد دوم را به عنوان فشار minimum یادداشت کنید.

فشارسنج دیجیتالی

فشارسنج های دیجیتالی در هر محیطی قابل استفاده بوده و نیازی به آموزش و مهارت ندارند (برخلاف انواع دستی خصوصا انواع جیوه ای) و اندازه گیری بطور اتوماتیک انجام می شود حتی افراد مسن نیز قادر به اندازه گیری فشار خود خواهند بود. دستگاه دارای یک مانیتور و یک کیسه بادی می باشند و فشار خون را در زمان کوتاه و با دقت بالایی محاسبه می کنند. در انواع دیجیتالی اندازه گیری های قبلی از طریق حافظه داخلی دستگاه ضبط و اطلاعات آن را می توان با انتقال به کامپیوتر یا موبایل پردازش کرد. بر اساس نوع استفاده به 3 دسته تقسیم بندی می شوند.

 • فشارسنج بازویی
 • فشارسنج مچی
 • فشار سنج انگشتی

انواع فشارسنج های دیجیتالی

براساس نوع انتخاب شده، کاف فشارسنج را درو بازو، مچ یا انگشت قرار داده و تنها دکمه شروع را میزنید . دستگاه بطور اتوماتیک عمل کرده و فشار بر روی صفحه دیجیتالی نمایش داده میشود. به عنوان مثال در فشارسنج مچی کاف را به صورتی که نه خیلی سفت و نه خیلی شل باشد بدور مچ دست ببندید. بعد از بستن آن دکمه شروع را بزنید، دستگاه شروع به باد و سپس خالی کردن کاف تا حد معینی خواهد کرد و بر اساس نبض، میزان فشار خون را به شما نشان می‌دهد.

نکات کلیدی قبل از اندازه گیری فشارخون :

 • از فعالیت های فیزیکی شدید، خوردن غذاهای سنگین و مصرف سیگار و مشروبات الکی خودداری شود در صورت استفاده 30 دقیقه صبر کنید
 • مثانه باید خالی باشد
 • 5-3 دقیقه صحبت نکنید.
 • پاها را بر روی هم نیندازید و راحت بنشینید
 • استفاده از دست چپ بهتر است چون به قلب نزدیکتر است. دست خود را وی یک میز یا سطح صاف قرار دهید.
 • کاف فشار سنج را در اطراف قسمت فوقانی بازوی خود قرار دهید و آنرا به اندازه‌ای محکم کنید که به اندازه یک انگشت فاصله وجود داشته باشد. ( لباس بین کاف و بازو نباشد)، صاف و بدون تاب خوردگی باشد.
 • لبه پایینی آن تقریبا 2 سانتی متر بالای آرنج باشد.

تفاوت فشارسنج های معمولی با فشارسنج ها ی سخنگو در چیست؟

فشارسنج های متنوعی با قیمت های متفاوتی در بازار موجود است و انتخاب را تا حدی سخت می کند که در این میان میتوان به برندهای بیورر ،گلامور ، امرون، بریسک اشاره کرد.

در میان انواع فشارسنج ها احتمالا فشارسنج های دیجیتالی سخنگو نیز به شما معرفی شود که این دستگاه ها ممکن است از لحاظ عملی فرقی با مدل های دیگر نداشته باشند اما علاوه بر اندازه گیری فشار، ویژگی سخنگو بودن از مزیتهای دیگری است که در طراحی دستگاه مدنظر قرار گرفته است.

این ویژگی سخنگو بودن برای افرادی مسن بسیار کاربردی است چراکه احتمال ضعف بینایی، آشنا نبودن با اعداد انگلیسی و یا رخ دادن بعضی از ارور ها ممکن است کار با دستگاه های غیر سخنگو را سخت کند و سخنگو بودن برای اینگونه افراد مزیت فوق العاده ای محسوب می شود.

نظرات (2)

سامان

خیلی عالی و کاربردی بود .
سپاسگزارم

  مسعود اختیاری

  سپاس از توجه تون