موقع ورزش ماسک بزنیم یا نزنیم؟

ماسک و ورزش

موقع ورزش ماسک بزنیم یا نزنیم؟

ویروس کرونا باعث شده که اغلب افراد با تردید ورزش کنند و برای آن ها این موضوع سوال باشد که آیا با ماسک ورزش کنند یا خیر؟ در ادامه از مزایا، معایب و نکات مهم ورزش با ماسک مطلع خواهید شد.
مزایا و معایب ماسک زدن هنگام ورزش در فضای باز
ورزش کردن بدن را قوی و مستحکم می کند اما باید اکسیژن بیشتری داشته باشید تا بتوانید آن را به طور صحیح انجام دهید. اما آیا این روزها برای محافظت بیشتر حین ورزش باید ماسک زد؟ هنگامی که هوا آلوده است و با بیماری های ویروسی چون کووید-19 دست و پنجه نرم می کنیم بسیاری از ورزشکاران و علاقه مندان به ورزش این سوال برایشان پیش میآید که آیا ماسک زدن تاثیری بر ورزش آن ها دارد؟ در حقیقت آیا ماسک زدن معایب دارد یا مزایا ؟ در این قسمت به این سوال پاسخ خواهیم داد.
موقع ورزش ماسک بزنیم یا نزنیم؟
ماسک زدن یک روش احتیاطی مهم می باشد بخصوص برای افرادی که مبتلا به ویروس کووید19 هستند و علائمی از خود نشان نمی دهند. ماسک زدن- حتی اگر پارچه ای باشد – باعث می شود این افراد بیماری خود را کم تر به دیگران منتقل کنند.

آیا ماسک زدن میتواند از گسترش کرونا ویروس پیشگیری کند؟
شواهد در مورد اثر بخشی ماسک های جراحی و پارچه ای محدود است اما طبق گفته متخصصان، ماسک زدن افرادی که آلوده هستند به ویژه مبتلایان به کووید 19 باعث می شود تا از انتقال ناآگاهانه این ویروس جلوگیری شود.

ماسک زدن دو عمل احتمالی را انجام می دهد :از گسترش بیماری جلوگیری می کند و از استنشاق افراد سالم پیشگیری می کند.

هر چند درباره صحت این عوامل نیاز به بحث است اما ماسک زدن تنها در صورتی که صحیح استفاده شود موثر واقع می شود.

هنگام ماسک زدن باید توجه داشت که:اطراف بینی و دهان کاملا پوشیده شده باشد.

از تماس با آن خودداری کنید زیرا میکروب ها از طریق دست به ماسک منتقل می شوند چنانچه ذرات ویروس در قسمت بیرونی ماسک وجود داشته باشند هنگام لمس به دستان شما منتقل و امکان انتقال به سایر قسمت های بدن مانند چشم و دهان را فراهم می کنند.

قبل از استفاده مجدد ماسک های پارچه ای، آن ها را بشویید و ماسک های یکبار مصرف را پس از یکبار استفاده دور بیندازید.

آیا ماسک زدن هنگام ورزش سبب آسیب می شود؟
به گفته یک متخصص بیماری های عفونی، پاسخ این سوال بله می باشد زیرا ورزش با ماسک می تواند به سلامتی بدن آسیب برساند. هنگامی که ماسک زده اید محدودیت های مختلفی در عبور جریان هوا دارید. هرچه هوا کم تر شود بدن اکسیژن کم تری را حین ورزش برای تبدیل گلوکز به انرژی مصرف می کند در نتیجه عملکردتان ضعیف شده و می تواند باعث حمله قلبی شود. به جای ماسک زدن بهتر است فاصله 10 متری با دیگر افراد داشته باشید. افرادی که از تناسب اندام بالایی برخوردارند، در هنگام ورزش کردن با ماسک زودتر خسته می شوند.

آیا به جای ماسک زدن می توان ورزش کردن را متوقف کرد ؟
ورزش منظم به شما در حفظ ایمنی کمک می کند. اگر مصونیت به دلیل عدم ورزش کاهش پیدا کند مستعد ابتلا به انواع بیماری ها خواهید بود بنابراین چنانچه بخش سلامت نمناک عنوان کرده است روال ورزشی خود را تنها در مواقعی که هوا آلوده است و ویروس همه گیر شده است کاهش دهید اما لازم است از فعالیت و کار کردن در اماکن شلوغ خودداری کنید و یا در امنیت خانه بمانید یا در محیطی امن به فعالیت و کار خود بپردازید. با این وجود اگر هنگام ورزش با ماسک احساس راحتی دارید می توانید ماسک بزنید اما ماسکی را انتخاب کنید تا به کاستن قطرات هنگام سرفه، عطسه و تنفس عمیق ( شدید ) کمک کند.

عادت کردن به ماسک پس از چند هفته ورزش
بدن به زمان نیاز دارد تا بتواند به ورزش کردن با ماسک عادت کند. در روزهای ابتدایی ورزش با ماسک ممکن است در هنگام ورزش احساس سرگیجه، عدم تعادل یا خستگی بیش از حد کنید که شما می توانید در این مواقع ورزش را متوقف کنید.

احساس محدودیت هنگام ورزش با ماسک
با پوشیدن ماسک، احساس محدودیت خواهید نمود. ورزش کردن با ماسک سبب افزایش فعالیت ریه ها و قلب برای تنفس راحت تر می شود. درصورت مداومت ورزش کردن با ، بدن شما به کاهش جریان اکسیژن عادت می کند.

از دریافت اکسیژن کافی اطمینان یابید :
اگر مشکل تنفسی یا قلبی ندارید و از ماسک در هنگام ورزش استفاده می کنید، با بررسی مکرر وضعیت خود اطمینان یابید با ماسک اکسیژن کافی دریافت می کنید. در صورت داشتن علائمی مانند احساس سرگیجه، تنگی نفس و … ورزش کردن را متوقف کنید و با استراحت اکسیژن کافی را به بدن برسانید.

برای تشخیص دقیق میزان اشباع اکسیژن خون از پالس اکسیمتر استفاده کنید. شما می توانید در این دوران با ماسک ورزش کنید اما باید به علائم هشدار دهنده بدن خود توجه کنید.

افراد دارای مشکل قلبی و عروقی یا تنفسی هنگام انجام تمرینات ورزشی با ماسک باید احتیاط کنند تا شدت بیماری آن ها افزایش نیابد به این افراد توصیه می شود، بدون ماسک در خانه ورزش کنند. همچنین افراد مبتلا به بیماری های زمینه ای مانند آسم، اختلال انسداد مزمن ریوی (COPD)، برونشیت، فیبروز کیستیک، فیبروز ریوی باید قبل از انجام تمرینات ورزشی با ماسک با پزشک خود مشورت کنید.

نحوه ایمن ماندن هنگام ورزش در فضای باز:
شما باید بخشی از تمرین معمول خود را انجام دهید و با رعایت قوانین زیر می توانید در خارج از منزل فعالیت داشته و از امنیت خود آسوده خاطر باشید :

هنگامی که خارج از منزل هستید و فعالیت های عادی و نرمال انجام می دهید ماسک بزنید اما چنانچه فعالیت شدید ورزشی دارید از ماسک استفاده نکنید.
حفظ فاصله 10 متری با افرادی که ورزش می کنند یا از ماسک استفاده نمی کنند.
بیش از یک ساعت خارج از منزل نمانید و به محض پایان فعالیت و کار خود به خانه برگردید. معاشرت با دیگران را متوقف نکنید. در صورت زیاده روی در این امر، این امتیاز که در خارج از منزل فعالیت داشته باشید از بین خواهد رفت.
به محض آن که به منزل رسیدید لباس های ورزشی و دست هایتان را بشویید.
**نکته :اگر هر زمان احساس تنگی نفس یا مشکل تنفسی داشتید بلافاصله ورزش را متوقف و با نزدیک ترین اورژانس تماس حاصل فرمایید.